Zdravotnická zařízení

Technologie FN NANO® nátěrů umožňuje dosáhnout vyšší standard ochrany pacientů i personálu zdravotnických zařízení před šířením infekcí a vznikem odolných kmenů bakterií

Antibakteriální multifunkční nátěry FN NANO® zajistí zdravější a bezpečnější prostředí ve zdravotnických zařízeních. Funkční nátěry FN NANO® snižují riziko přenosu infekcí a brání vzniku rezistentních kmenů bakterií

Biocidní fotokatalytický nátěr FN®1 BioMax

Uzavřené prostory s větším počtem lidí jsou vhodným prostředím pro přenos nákaz. Čím vyšší koncentrace osob v jedné místnosti, tím vyšší je i koncentrace mikroorganismů, které jsou do tohoto prostoru přinášeny každým člověkem. Čím vyšší je koncentrace patogenních mikroorganismů v prostoru, kde se nacházíme, tím vyšší je i riziko, že se nakazíme nějakou nemocí, nebo může dojít k přenosu nákazy na pacienty po operačním výkonu apod.


Fotokatalytický funkční nátěr FN®1 BioMax s pomocí světla aktivně zbavuje zdravotnická zařízení virů a bakterií


Abychom toto riziko eliminovali, byl vyvinut zcela unikátní přípravek FN®1 BioMax. Jedná se o biocidní fotokatalytický nátěr pro hubení mikroorganismů ve zdravotnických zařízeních s antibakteriálním a antifungálním účinkem proti sporám s dlouhodobou účinností pro:

Výhody funkčního nátěru FN®1 BioMax

  • Zdravější a bezpečnější vnitřní prostředí

  • Odstranění bakterií, spor, plísní, alergenů i zápachu

  • Prevenci nozokomiálních (nemocničních) infekcí

  • Prevenci vypuknutí a rozšiřování nákaz

  • Ochrana před výpary desinfekčních prostředků a toxiny z bakterií sídlících ve vzduchotechnice

  • Pro ochranu personálu a pacientů před imisemi

  • Menší narušení chodu zdravotnického zařízení – snížení frekvence malování

Prevence infekcí
Ochrana před výpary desinfekce
Úsporné aktivační světlo
Záruka funkčnosti 5 let

Testy SZÚ antibakteriální účinnosti

Státní zdravotní ústav (SZÚ) – Laboratoře CEM, NRL pro dezinfekci a sterilizaci provedly testování antibakteriální účinnosti vzorku FN1® BioMax zkušební metodou modifikovanou dle ISO 22196.  Při zkušební teplotě 36 ± 1º C, relativní vlhkosti prostředí větší než 90 % a po dobu působení 5 hodin bylo dosaženo těchto výsledků u jednotlivých testovaných mikrobů:  (K = kontrola v log – referenční sklo, P = testovaný vzorek, K – P = pokles)

Staphylococcus aureus            K 6,86          P –            > 6,86
Pseudomonas aeruginosa       K 6,5            P 1               5,50
Escherichia coli                          K 6,89          P –            > 6,89
Laboratorní expertiza SZÚ

U všech testovaných mikrobů došlo ke snížení počtu mikroorganismů o 5 log řádů, které zajišťuje baktericidní účinek.

Kliniky chráněné funkčními nátěry FN®

Gemini – oční centrum Zlín

Gemini – operační sál

FN Motol, hospital – hematologie


Dlouhodobá ochrana zdraví pacientů i personálu


Nátěr se používá především jako antibakteriální povrchová úprava zdí a stropů v nemocničních zařízeních pro zvýšení čistoty prostředí. Je vhodný pro ošetření běžných typů omítek, zateplených fasád, zděných či sádro kartónových podkladů, natřených barev, betonových, keramických, kamenných a dalších běžných ploch, včetně dřeva v interiéru i exteriéru.

FN®1 BioMax vrstva chrání podklad před UV zářením a napadením mikroorganismy, v interiérech snižuje množství virů a bakterií a pomocí fotokatalytického oxidačního efektu čistí vzduch od organických škodlivin. Tato vlastnost zároveň odstraňuje zápachy z místnosti. Nátěr má průsvitně bílou barvu a zabíjí bakterie bezprostředně po natření povrchu. Po vytvrzení je fotokatalytický nátěr aktivní okamžitě při dopadu denního světla nebo umělého světla s podílem UV-A spektra.