Český rozhlas informoval o průběhu Nanodne v Liberci

Český rozhlas informoval o průběhu Nanodne v Liberci

Česko dalo světu první průmyslový stroj na výrobu nanovláken. Vymysleli ho na liberecké Technické univerzitě. Město pod Ještědem se právě proto stalo první zastávkou takzvaného Nanodne. Inženýři nanotechnologického průmyslu na něm laikům vysvětlovali, proč je Česko nano. A taky jak svět nanovláken slouží lidem v praktickém životě.

Akce přilákala i studenta Tomáše Vaňka: „Mě hodně zajímá využití v medicíně, nanoroboti nebo cílená doprava léčiv. I rychlé hojení ran.“

„Nanovlákenné materiály dokážou svou strukturou napodobit strukturu lidské tkáně, lidské buňky. Dokážou touto strukturou prorůst a tím pádem hojit zranění svalové tkáně, kůže, epidermis, chrupavkovitých náhrad,“ vysvětlovala Lucie Vysloužilová, manažerka firmy Nanofarma, proč právě nanomateriály, které pracují na úrovni světa molekul, jsou vhodné pro výrobu lidských náhrad.

„Když by nám usekli palec, vypěstují nám nový. Vedle toho se rozvíjí senzorika. Nanosenzory budou v našem oblečení a budou neustále monitorovat naše zdraví. Lékař bude online propojen s naším tělem,“ dodal příklady dalšího vývoje Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.Podle Pavla Šefla, manažera firmy Advanced Materials, je z pohledu nanotechnologií zajímavá nejen biomedicína, ale i chytré nanofasády, které odpuzují špínu. Speciální nanonátěry dokonce úspěšně likvidují bakterie, viry, roztoče a plísně v místnostech. Třeba ve školkách.

„V mateřských školách, které jsou v oblastech s velmi znečištěným ovzduším, se ukazuje, že kombinovaný efekt čistšího vzduchu ve školce a méně mikroorganismů v prostoru třídy vede k tomu, že nemocnost dětí je o 30 až 50 procent nižší,“ řekl Šefl.

Martin Jotov představil v Liberci nanotiskárny: „Je to podobné dnes už klasickým 3D tiskárnám, až na to, že tiskneme na nanoúrovni. Když na nich začneme tisknout v nanovelikosti, tak ušetříme spoustu materiálu. Třeba keramika, když se vytvoří chytrá struktura, tak místo toho, aby se roztříštila, když spadne na zem, tak začne být pružná a je navíc lehčí.“

Nanotechnologie jsou podle Jiřího Kůse vhodné i pro velkokapacitní uchovávání dat a energie:

„Tam se manipuluje s hmotou na úrovni molekul a využívají se kvantové jevy. Nanotechnologie tak jsou i za rozvojem kvantových počítačů a ukládání dat do sekvence DNA. Další oblastí je energetika, vynález 3D nanobaterií, které mají velkou kapacitu.“

Akce ‚Česko je nano‘ zavítá postupně od všech krajských měst v zemi.

 

Nanofasády a barvy likvidují špínu a mikroorganismy.Pomáhají snižovat nemocnost dětí ve školkáchFoto: Ivana Bernáthová

Speciální nanomateriály likvidují zápach, využívá se to třeba při výrobě pomůcek pro chovatele domácích zvířatFoto: Ivana Bernáthová

Sdílet tento příspěvek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *