ČESKÝ SAMOČISTÍCÍ NANONÁTĚR CHRÁNÍ HISTORICKOU PAMÁTKU U TORONTA

ČESKÝ SAMOČISTÍCÍ NANONÁTĚR CHRÁNÍ HISTORICKOU PAMÁTKU U TORONTA

Vynález českého vědce Ing. Jana Procházky, Ph.D. opět boduje za „Velkou louží“! Na šťastnou cestu lidem svítí nejen světlo majáku, ale celý maják září běloskvoucí čistotou do dálky.

Známá ikona města, maják Port Credit v Mississauga, je první historickou památkou v Kanadě, která je ošetřena speciálním ochranným samočistícím nátěrem FN NANO®. Tento nátěr zajišťuje, dlouhodobou ochranu povrchu před špínou a mikroorganismy.  

Ochranná vrstva však nejenom účinně a dlouhodobě zamezuje růstu řas a plísní, ale zároveň plní důležitou environmentální funkci – čistí okolní vzduch od nebezpečných látek.

Projektu, který realizovala česko-kanadská firma Ecotip, významně pomohl Generální konzulát České republiky v Torontu, který se dlouhodobě zasazuje, aby na kanadský trh byly zaváděny nové české technologie.  

Použitá nátěrová technologie je založena na čistém a ekologicky velmi šetrném fyzikálním způsobu – fotokatalýze. Funkční nátěr FN NANO® využívá energii Slunce, kterou převádí na ekologický efekt přirovnatelný k horké plotýnce, která na sobě pálí špínu a škodlivé látky.   Velmi silný samočistící efekt zajišťuje nulovou údržbu povrchu a nátěr tak udrží fasádu majáku dlouhodobě čistou i po dobu několik dekád.